Pielęgnacja soczewek miesięcznych nie jest trudna

płyn zeiss all in one advanceDecydując się na noszenie soczewek pielęgnacyjnych musimy się pogodzić z koniecznością ich regularnej pielęgnacji. Choć początkujący użytkownicy soczewek często z pewną obawą zabierają się do ich pielęgnacji, to w rzeczywistości nie jest to wcale trudne. Wystarczy odrobina wprawy i stosowanie się do uwag lekarza okulisty lub instrukcji użytkowania soczewek.

Do pielęgnacji soczewek potrzebny będzie płyn do soczewek (najlepiej uniwersalnego, który łączy w sobie funkcję czyszczenia, spłukiwania i dezynfekowania) oraz pojemniczka do przechowywania soczewek. Jeśli już przygotujesz sobie wszystkie te niezbędne rzeczy, pamiętaj żeby koniecznie umyć ręce! Po wyjęciu soczewek połóż je na czystej i suchej dłoni. Polej je kilkoma kroplami płynu do pielęgnacji i delikatnie przetrzyj palcem obie strony soczewek. Następnie spłucz je do dokładnie płynem i włóż do czystego pojemniczka. Obie komory pojemniczka wypełnij płynem i zamknij.

Po ponownym założeniu soczewek wylewamy płyn z pojemniczka i czyścimy go płynem oraz pozostawiamy do wyschnięcia. Pojemniczek do soczewek wymieniamy co miesiąc. Dokładne czyszczenie soczewek i pojemniczka, w którym są przechowywane pomoże ci wyeliminować 90 % bakterii i zapewni komfort użytkowania soczewek.

Przykłady płynów do soczewek

Płyn Zeiss All-In-One Advance, przeznaczony do pielęgnacji wszystkich typów miękkich szkieł kontaktowych. Łączy w sobie najważniejsze właściwości – skutecznie czyści, dezynfekuje, płucze, odbiałcza, długotrwale nawilża, a także pozwala na przechowywanie soczewek.

Dokładne czyszczenie i usuwanie osadów białkowych za pomocą płynu Zeiss możliwe jest dzięki substancji ActiPro, która świetnie sprawdza się przy kontakcie z silikonowo-hydrożelowymi soczewkami. ActiPro działa w nocy, gdy soczewki są przechowywane w płynie – po prostu osadza się wtedy na szkłach. Przed założeniem można je jeszcze przepłukać świeżą porcją płynu – będą wtedy idealnie czyste.

Dobrze jest kupować płyny i soczewki od tego samego producenta, chociaż wcale nie musi to być regułą. Niemniej jednak producenci szkieł kontaktowych dodają wszelkich starań, aby tworzone przez nich płyny i soczewki idealnie do siebie pasowały.