Co wybrać – Acuvue Oasys czy Air Optix Aqua?

soczewki dwutygodniowe czy miesięczneSoczewki Acuvue Oasys można nosić w systemie dwutygodniowym, tygodniowym (zakładanie na dzień i na noc) lub jednodniowym, jeżeli brane są pod uwagę soczewki Acuvue Oasys 1-Day. Soczewki od J&J przeznaczone są przede wszystkim dla osób oczekujących wysokiego komfortu przy zmieniających się warunkach otoczenia. Doskonale sprawdzą się podczas długiego siedzenia przed ekranem komputera, a także w centralnie ogrzewanych czy zadymionych pomieszczeniach.

Zalety soczewek Acuvue Oasys

Technologia Hydraclear sprawia, że soczewki są niezwykle gładkie, elastyczne i nawilżone, a silikonowo – hydrożelowy materiał zapewnia przepuszczalność tlenu na wysokim poziomie oraz naturalny i zdrowy wygląd oczu. Acuvue Oasys pomagają utrzymać nawilżenie i świeżość oczu, zmniejszają potrzebę użycia kropli nawilżających i są niezwykle gładkie. Przy ich produkcji zastosowano również filtry UV blokujące prawie wszystkie promienie UVA oraz UVB. Dodatkowym atutem jest delikatne, błękitne zabarwienie soczewek i specjalne znaczniki, które pomagają sprawdzić poprawność strony podczas zakładania.
Soczewki Acuvue Oasys posiadają moc optyczną w zakresie od -12.00 do +8.00 D.

Wady soczewek Acuvue Oasys

Wadą soczewek jest niewątpliwie ich grubość. Z jednej strony właśnie dzięki niezwykłej cienkości Acuvue Oasys są bardzo przyjazne dla oka, jednak właśnie to czyni je niezwykle delikatnymi. Przy nieostrożnym obchodzeniu się z soczewkami mogą się podwijać podczas zakładania i zdejmowania, a także postrzępione brzegi. Niektórzy użytkownicy skarżą się także na zmiany w ostrości widzenia, szczególnie w ostatnich dniach użytkowania. Często wynika to z ich przenoszenia np. na okres jednego miesiąca.

A może jednak Air Optix Aqua?

Air Optix Aqua to miesięczne szkła kontaktowe firmy Alcon będące nowszą wersją popularnych Air Optix (O2 Optix). Podobnie jak Acuvue Oasys zostały wykonane z materiału silikonowo – hydrożelowego z unikalnym systemem nawilżającym. Dzięki temu zapewniają wysoki komfort użytkowania i nie podrażniają oczu. Są jednak znacznie grubsze i sztywniejsze od Acuvue Oasys, przez co mogą być mniej wygodne zarówno przy noszeniu, jak i aplikacji.

Zalety i wady soczewek Air Optix Aqua

Air Optix Aqua zostały wyposażone w substancję nawilżającą, która tworzy na powierzchni soczewki jedwabistą powłokę ułatwiającą mruganie. Nie sprawdzą się jednak podczas długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, ponieważ nawilżenie może się okazać niewystarczające. Soczewki te zaprojektowano tak, by zwiększyć odporność na odkładanie się osadów białkowych, co niewątpliwie jest ich zaletą. Air Optix Aqua dostarczają oczom nawet pięć razy więcej tlenu niż inne hydrożelowe soczewki, dystansując także Acuvue Oasys. Przy dokonywaniu zakupu należy jednak pamiętać, że moce Air Optix Aqua są słabsze niż w przypadku produktów większości firm, dlatego lepiej wybrać nieco mocniejsze szkła niż analogiczne soczewki tego typu.
Soczewki Air Optix Aqua posiadają moc optyczną w zakresie od -10.00 do +8.00 D.

Podsumowanie

Oba typy prezentowanych soczewek posiadają swoje wady i zalety, a dużą wagę odgrywa decyzja o wyborze preferowanego okresu użytkowania – trybu przedłużonego (dwutygodniowego) w przypadku soczewek Acuvue Oasys lub ciągłego (miesięcznego) w przypadku Air Optix Aqua. Pełny opis ich właściwości wraz z parametrami znajduje się w katalogu soczewek kontaktowych. Jeżeli uznamy, że konkurencyjne soczewki będą dla nas lepszą alternatywą, to prezentowane w katalogu soczewki ułatwią nam wybór. Poza mocą korekcji warto wziąć pod uwagę takie parametry jak krzywizna, średnica, oś i cylinder (dla soczewek torycznych i astygmatyzmu) oraz addycję (dla soczewek progresywnych i prezbiopii).