5 błędów popełnianych przez użytkowników soczewek

pojemniki na soczewki pielęgnacjaPrawidłowe użytkowanie soczewek kontaktowych to zaakceptowanie nie tylko metod zakładania i ściągania soczewek, ale przede wszystkim podstawowych zasad higieny. W przeciwnym razie narażamy nasze oczy na podrażnienia w związku z dostaniem się drobnoustrojów między rogówkę a soczewkę. W takim przypadku zwielokrotnia się ryzyko infekcji i chorób oczu. Obecnie szacuje się, że nawet 99% użytkowników soczewek popełnia mniejsze lub większe błędy podczas noszenia „kontaktów”.
Przyjrzyjmy się 5 największym błędom popełnianym przez użytkowników soczewek:

Błąd 1 – Brak higieny

Niestety często gubi nas rutyna lub brak czasu. Mimo, że często na początku przygody z soczewkami kontaktowymi używaliśmy je w sposób prawidłowy, to po pewnym czasie zaniedbujemy zasady higieny zarówno przy zakładaniu jak i zdejmowaniu soczewek. Powinniśmy pamiętać o dokładnym umyciu rąk pod bieżącą wodą, ich wytarciu, a także nie dotykaniu potencjalnie brudnych powierzchni przed założeniem/zdejmowaniem soczewek.
Kardynalnym błędem jest ponowne użycie soczewek, które upadły nam na podłogę – pod żadnym pozorem nie możemy ich ponownie używać, nawet jeżeli użyjemy do tego płynu pielęgnacyjnego.

Błąd 2 – Spanie w soczewkach

Podczas snu między powieki dostaje się niewielka ilość tlenu, co ułatwia rozwój drobnoustrojów pod soczewką i na jej powierzchni. Dlatego nawet krótkie drzemki narażają nasze oczy na ryzyko choroby. Obecnie na rynku istnieje kilka odmian soczewek całodniowych, np. Air Optix Night&Day Aqua, ale nawet ich należy używać rozważnie i nie przekraczać rekomendowanego przez producenta liczby nocy. Nieprawidłowa higiena w soczewkach z system dzień/noc jest również częstą przyczyną infekcji.

Błąd 3 – Nieprawidłowa pielęgnacja soczewek

Prawidłowe użycie płynu do soczewek polega nie tylko na przemyciu soczewek, ale także na ich pocieraniu w celu usunięcia złogów białkowych z ich powierzchni. Dawka płynu może być użyta tylko raz zarówno do przemywania soczewek, jak i do ich przechowywania. Zużyty płyn powinien być wylany zaraz po założeniu soczewek, aby nie rozwinęły się w pojemnikach zarazki. Należy także dokładnie czyści pojemnik przez przemycie płynem oraz wytarcie go ściereczką, przed każdym włożeniem tam soczewek. Pudełeczko na soczewki powinno być wymieniane co najmniej raz na 3 miesiące, a płyn zgodnie z uwagami producenta na opakowaniu.

Błąd 4 – Woda nie zastąpi płynu do soczewek

Zastąpienie płynu pielęgnacyjnego wodą to nie najlepszy pomysł, ponieważ nawet w wodzie filtrowanej są obecne drobnoustroje (np. Acanthamoeba), mające negatywny wpływ na nasze oczy.
Nie powinniśmy trzymać soczewek w pobliżu źródła wody, ponieważ bakterie w niej zawarte mogą się dostać na powierzchnię opakowania lub co gorsza do otwartego opakowania – np. podczas mycia rąk.

Błąd 5 – Noszenie tych samych soczewek

Dotyczy to nie tylko spania w soczewkach jednodniowych, ale również umyślne przedłużanie okresu stosowania soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych. Po tym okresie soczewki tracą z godziny na godzinę swoje właściwości, narażając oczy na ryzyko infekcji i podrażnienie oczu.

Uniknięcie pięciu przedstawionych powyżej błędów pozwoli nam zminimalizować ryzyko potencjalnej infekcji związanej z użytkowaniem soczewek kontaktowych. Niektórych z podanych błędów możemy uniknąć wybierając soczewki jednodniowe, zamiast potencjalnie niebezpiecznych odmian dwutygodniowych czy miesięcznych.