Jak ważny jest prawidłowy dobór soczewek?

dobór soczewek kontaktowychWłaściwy dobór soczewek to podstawa rozpoczęcia ich użytkowania. Pierwsze soczewki kontaktowe dobiera lekarz okulista lub optometrysta, gdyż tylko wtedy gwarantuje to, iż wybór jest odpowiedni i bezpieczny. W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzane jest badanie pod kątem doboru odpowiednich soczewek, a także pokazuje, jak je zakładać i pielęgnować. Ustala też datę kolejnej wizyty, aby sprawdzić, jak pacjent reaguje na noszenie soczewek. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, to kolejne wizyty odbywają się z mniejszą częstotliwością (zazwyczaj raz na sześć miesięcy). W przypadku zmiany soczewek na inny typ bądź odczuwania jakikolwiek dolegliwości należy niezwłocznie udać się do okulisty bądź optometrysty.

Zakładanie soczewek w kilku krokach

W przypadku używania soczewek niezbędna jest umiejętność ich zakładania, a także właściwa pielęgnacja. Samo zakładanie soczewek – chociaż na początku wydaje się trudne – nie jest rzeczą skomplikowaną. Najłatwiejszą i najbardziej popularną metodą jest umieszczenie soczewki na palcu, odchylenie górnej i dolnej powieki, a następnie umieszczenie soczewki na dolnej części oka. Następnie należy kilkakrotnie mrugnąć, co pozwoli soczewce przesunąć się na właściwe miejsce. Pierwsze zakładanie soczewek powinno odbywać się pod okiem okulisty, który sprawdzi poprawność tej czynności. Po kilku próbach zakładanie soczewek nie powinno już być problematyczne.

O pielęgnacji soczewek w kilku słowach

Istotną kwestią w zakresie używania soczewek kontaktowych jest ich właściwa pielęgnacja. Jest to niezbędne dla zachowania zdrowia oczu. Na soczewkach gromadzą się różnego rodzaju osady, które mogą stać się siedliskiem bakterii. Dlatego należy je czyścić i dezynfekować po każdorazowym ich zdjęciu. Do czyszczenia należy używać jedynie płynów do tego przeznaczonych. Równie ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. W tym celu należy napełnić płynem obie komory pojemnika do przechowywania soczewek i włożyć je tam w taki sposób, aby były całkowicie zanurzone. Następnie należy zakręcić pojemnik. W przypadku jednorazowych soczewek kontaktowych powinny być one od razu wyrzucane. Tylko taki sposób pielęgnacji soczewek wielokrotnego użytku minimalizuje ryzyko podrażnień i infekcji.