Jak prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe?

czyszczenie soczewekStosowanie soczewek kontaktowych może w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę komfortu życia osób, które cierpią na wadę wzroku. Nowoczesne soczewki na co dzień są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych okularów, jednak aby ich noszenie nie wiązało się z ryzykiem pogorszenia zdrowia, należy pamiętać o konieczności utrzymania ich w czystości. Jakie skutki może mieć niewłaściwe czyszczenie soczewek kontaktowych i jak wykonać tą czynność poprawnie? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czy trwałe uszkodzenie oka jest możliwe?

Bakterie i inne drobnoustroje przylegające do powierzchni soczewki mogą być źródłem wielu poważnych chorób. Wśród najpoważniejszych z nich należy wymienić bakteryjne zapalenie rogówek, nacieki rogówkowe i brodawkowe zapalenie spojówek. Wszelkie choroby, które powstają w obrębie oka, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Czy to oznacza, że soczewki kontaktowe są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Oczywiście, że nie. Źródłem problemu nie są same soczewki, a ich niewłaściwe czyszczenie. Aby ich stosowanie było całkowicie bezpieczne, należy pamiętać o podstawowych zabiegach higienicznych, które pozwolą na usunięcie bakterii z powierzchni soczewki.

Jak prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe?

Powierzchnia soczewki ma bezpośredni kontakt z gałką oczną, a mokre środowisko oka stwarza doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów, które nie zostały z niej usunięte. Należy pamiętać, że przed każdym wyciągnięciem lub założeniem soczewek trzeba dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Soczewki muszą być przechowywane w specjalnym pojemniku, który należy wypełnić płynem przeznaczonym do ich czyszczenie. W żadnym wypadku nie należy używać do tego celu wody, która nie tylko nie posiada właściwości bakteriobójczych, ale także może być źródłem zanieczyszczeń. Każdego dnia należy wylewać płyn z pojemnika (jego wielokrotne używanie jest niedopuszczalne!), który następnie dokładnie myjemy i osuszamy (tylko jego systematyczne czyszczenie zapobiegnie rozwojowi bakterii). Pojemnik powinien być także regularnie wymieniany na nowy.