Porównanie soczewek kontaktowych w zależności od okresu używania

rodzaje soczewek kontaktowychSoczewki kontaktowe to bardzo dobra alternatywa dla wszystkich, którzy mają problemy ze wzrokiem, jednak z różnych względów nie chcą bądź nie mogą nosić okularów. Niektórzy po prostu nie mogą dobrać odpowiednich okularów do kształtu swojej twarzy, by się sobie w nich podobać. Inni prowadzą bardzo aktywny tryb życia i na przykład uprawiają sporty, w czym okulary mogą ewidentnie przeszkadzać, a nawet stwarzać zagrożenie. Pewnych czynności, po prostu nie da się wykonywać w okularach, zaś soczewki zapewniają dobry wzrok w każdej sytuacji. Jakie wybrać soczewki – jednodniowe, czy może miesięczne? Czym oba te rodzaje różnią się od siebie?

Porównanie okresu używania soczewek

Obydwie propozycje mają swoje zalety. Soczewki jednodniowe po cały dniu po prostu wyjmujemy i wyrzucamy, więc nie ma potrzeby zajmowania się pielęgnacją i przechowywaniem. Przez to zwiększa się też bezpieczeństwo dla oka, gdyż drobnoustroje nie mają szans przeniknięcia do ciała. Zmniejsza się więc ryzyko zachorowania na zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki. Soczewki jednorazowe to komfort i bezpieczeństwo dla osób często korzystających z basenu. Po wyjściu z niego „szkła” od razu wymienia się na świeże, więc drobnoustroje z wody nam nie grożą. Małym minusem soczewek jednodniowych jest o nieco wyższa cena jednostkowa. Oczywiście zawsze trzeba także pamiętać o tym, by mieć w domu odpowiednią ich ilość na zapas.

Pielęgnacja soczewek miesięcznych

Z kolei soczewki miesięczne wystarczają na miesiąc. Oczywiście nie nosimy ich przez cały zalecany okres używania bez zdejmowania. Codziennie wieczorem należy je oczyścić z drobnoustrojów i osadów białkowych za pomocą specjalnego płynu. Pełny instruktaż użycia płynu do soczewek znajdziecie na stronie Zdrowymokiem.pl w poradzie Jak dbać o soczewki. Następnie należy umieścić je w specjalnym pojemniczku, o którego sterylność także trzeba dbać. Jedynie dzięki odpowiedniej i skrupulatnej pielęgnacji unikniemy zakażeń. Najmniejsze zaniedbania w tej kwestii mogą zaowocować infekcją. Należy też przestrzegać czasu żywotności soczewek i nie nosić tej samej pary dłużej niż 30 dni. Nie wolno także spać w soczewkach. Główną zaletą soczewek miesięcznych jest fakt, że nie trzeba kupować ich w tak dużej ilości i nową parę na zapas można zakupić nawet na kilka dni przed końcem miesiąca.