Czy soczewki kontaktowe są dla dzieci?

soczewki kontaktowe dla nastolatkówWielu rodziców ma obawy przed kupnem dziecku soczewek kontaktowych. Okuliści nie widzą jednak żadnych przeciwwskazań, aby i kilkuletnie dzieci nosiły szkła kontaktowe zamiast okularów, a nawet zachęcają rodziców do ich przetestowania. Mitem jest, że dzieci nie powinny nosić soczewek. Jeśli tylko dziecko zna podstawy higieny i potrafi być systematyczne bez problemu można je nauczyć jak zakładać i pielęgnować soczewki. Nie ma tutaj żadnej ustalonej granicy wiekowej przez lekarzy, wszystko zależy od naszego dziecka.

Soczewki dla dzieci – nasze obawy

Dlaczego warto spróbować? Przede wszystkim dlatego, że wadę wzroku należy korygować tak szybko, jak tylko zostanie ona wykryta, a dzieci nie lubią nosić okularów, które je wyróżniają z tłumu. Często więc wkładają okulary tylko przy rodzicach, a przy kolegach ściągają, bo się wstydzą. Soczewki są na oku praktycznie niewidoczne, więc dziecko nie będzie się ich wstydziło i cały czas będzie miało je na oczach. Poza tym soczewki bardzo dobrze przylegają do oka dzięki czemu „wzrok się nie gubi”. Czasami nosząc okulary wystarczy pochylić się, aby wzrok uciekł w inną stronę niż soczewka okularowa i już widzimy tylko w połowie dobrze. Dzieci i nastolatkowie są też bardzo aktywni, a okulary nie sprzyjają uprawianiu sportów. Z kolei w soczewkach można bezpiecznie biegać, grać w piłkę czy pływać.
Dużym zmartwieniem dla rodziców są też potencjalne choroby oczu wywoływane złym przechowywaniem soczewek. Jednak jeśli odpowiednio wcześnie nauczymy dziecko jak ważna jest pielęgnacja soczewek, nie będzie ono zapominać przemyć ich płynem po zdjęciu z oka i włożyć do specjalnego pudełka w wypadku soczewek miesięcznych. Jeśli jednak nasze dziecko często o tym zapomina warto kupić soczewki jednodniowe, które po zdjęciu z oka po prostu wyrzucamy, a kolejnego dnia wyjmujemy świeże soczewki z hermetycznie zamkniętego opakowania. W ten sposób mamy 100 procent pewności, że dziecko nie podrażni sobie oczu.

Jeżeli nadal nie jesteście przekonani do soczewek dla swoich pociech to odsyłamy do artykułu (link) w poradniku SoczewkiKontaktowe365.pl.