Medycyna w leczeniu starczowzroczności

starczowzroczność leczenieBiegnący czas powoduje, iż część naszych narządów nie funkcjonuje tak, jak powinna. Dotyka to między innymi narządu wzroku, który w pewnym etapie naszego życia może zostać dotknięty tak zwaną starczowzrocznością. Polega ona na utrudnionym postrzeganiu przedmiotów znajdujących się blisko nas. Z czasem może prowadzić do poważnych trudności w rozpoznawaniu kształtów. Najczęstszym jej objawem jest konieczność czytania z pewnej odległości – tekst znajdujący się blisko nas staje się bowiem coraz bardziej niewyraźny i rozmazany.

O przyczynach starczowzroczności

Powody występowania starczowzroczności nie są do końca znane. Przyjmuje się jednak, iż wpływ na jej powstanie może mieć budową tak zwanych włókien mięśniowych, które okalają soczewkę oka. Widzenie staje się gorsze wtedy, gdy są one coraz sztywniejsze, co prowadzi do deformacji soczewki. Przekłada się to na nieprawidłowe skupianie światła, przez co obiekty znajdujące się w niewielkiej odległości nie są przez nas odpowiednio postrzegane. Przyjmuje się, iż rozwojowi starczowzroczności sprzyjać może styl życia, związany w głównej mierze z częstą pracą przed komputerem.

Medycyna w leczeniu starczowzroczności

Rozwój medycyny spowodował, iż omawiana wada wzroku może być leczona na wiele różnych sposobów. Oczywiście najskuteczniejsza wydaje się być technika z wykorzystaniem lasera, jednak tego typu zabieg często jest bardzo kosztowny, związany jest także pewnymi przeciwwskazaniami. Jeżeli więc nie możemy sobie pozwolić na laser, powinniśmy szukać innych metod. Ogromną rolę odgrywają w nich soczewki kontaktowe. Ich największą zaletą jest fakt, iż można je w sposób dowolny dopasowywać, w zależności od rodzaju wady. Lekarz specjalista może nam przepisać zarówno soczewki dwuogniskowe, posiadające oddzielne punkty skupienia dla dali (górna część) i bliży (część dolna), jak i trójogniskowe, które posiadają również punkt pośredni (znajdujący się na środku). Dzięki tego typu soczewkom będziemy w stanie widzieć prawidłowo na każdą odległość.

Innym sposobem leczenia starczowzroczności są tak zwane soczewki ortokeratologiczne, które zakładamy na noc. Podczas ich stosowania budowa naszej gałki ocznej jest doprowadzana do stanu sprzed wystąpienia choroby.