Fakty i mity w temacie soczewek

fakty mity soczewkiPo stwierdzeniu przez okulistę wady wzroku stajemy przed wyborem: okulary czy soczewki? Zdarza się często, że nie chcemy nosić okularów ze względu na ich mniejszą wygodę użytkowania, ale równocześnie też mamy wiele obaw i wątpliwości związanych z soczewkami. Większość z nich to mity. Zanim więc podejmiesz decyzję, zapoznaj się z faktami dotyczącymi soczewek.

Mity

Często pokutującym mitem jest przekonanie, że soczewki są niewygodne i prowadzą do częstych infekcji oka. To nieprawda. Nowoczesne soczewki produkowane są z cienkich, elastycznych i miękkich materiałów, które łatwo dopasowują się do kształtu gałki oka i dzięki temu są bardzo komfortowe. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny podczas zakładania soczewek i ich regularnej wymianie, nie ma zagrożenia infekcjami.

Soczewki twarde a miękkie

Wiele obaw dotyczy też wypadania soczewek. Nie zdarza się to jednak prawie nigdy w przypadku miękkich soczewek, które w przeciwieństwie do ich twardych odpowiedników, bardzo dobrze przylegają do oka i odpowiednio dobrane nigdy nie wypadają. Ich zakładanie i utrzymanie w czystości, wbrew częstym wyobrażeniom, jest również bardzo łatwe. Wystarczy stosować się do instrukcji użytkowania, a nie powinno to nastręczać żadnych problemów.

Soczewki kontaktowe, szczególnie miesięczne soczewki, nie są też już tak drogie jak by się mogło wydawać. Dlatego są one świetną alternatywą dla okularów. Stają więc przed tym wyborem, nie należy się obawiać stosowania soczewek.