Czym jest dalekowzroczność?


Mrużysz oczy przy czytaniu? Nie widzisz wyraźnie liter na stronie książki lub na ekranie komputera? Jeśli tak, to natychmiast udaj się do lekarza okulisty. Symptomy te mogą oznaczać, że jesteś dalekowidzem.

Objawy dalekowzroczności

Dalekowzroczność często nazywana jest nadwzrocznością. Polega ona, na tym, że bez problemu widzimy przedmioty oddalone od nas, ale mamy problem z wyraźnym dostrzeganiem przedmiotów, które znajdują się blisko nas. Innymi objawami są mrużenie oczu, aby zobaczyć jakiś przedmiot, zmęczenie oraz ból oczu. Osoba, która jest dalekowidzem ma również problem ze skupieniem wzroku na przykład na ekranie komputera, a czynności czytania towarzyszą bóle i zawroty głowy.
U osób, które mają tą wadę wzroku gałka oczna jest za krótka. Innym powodem tej wady może być zbyt słaba moc układu optycznego. Przez to obraz powstaje za siatkówką, zamiast na niej. Rozróżniamy trzy rodzaje dalekowzroczności:

  • nadwzroczność mała – do 2,5 dioptrii,
  • nadwzroczność średnia – od 2,5 do 6 dioptrii,
  • nadwzroczność duża – od 6 dioptrii wzwyż.

czytanie a dalekowzrocznośćJak walczyć z dalekowzrocznością?

Wadę wzroku możemy skorygować za pomocą okularów z soczewką skupiającą, posiadającą dodatnią moc optyczną. Inną metodą korekcji wzroku są soczewki kontaktowe, także z dodatnią moc optyczną. Dalekowidze nie muszą nosić okularów cały czas. W zależności od wady wzroku okulista może zalecić noszenie okularów do czytania, pisania lub korzystania z komputera. Kluczowym elementem w walce z dalekowzrocznością jest jej wczesne wykrycie. Im szybciej się to stanie tym większa szansa, na skorygowanie wzroku. Inną metodą leczenia wady oprócz okularów lub soczewek jest laserowa korekcja wzroku. Pamiętajmy, aby w przypadku tego ostatniego sposobu skontaktować się i omówić naszą decyzję z okulistą. Zakwalifikuje nas do zabiegu lub zaleci inną metodę korekcji wzroku.